10.11.2002.
Najgore je kad se padobran ne otvori
Centar za modelarstvo i raketarstvo" zajednice Tehnicke kulture grada Splita vec dvije godine okuplja zaljubljenike u modeliranje, a sudeci po onome što se može vidjeti u prostorijama centra u Ulici Fausta Vrancica, najveci interes vlada za letece igracke kao da su se mladi konstruktori poveli za legendarnom uzrecicom izumitelja Grunfa iz Alan Forda - Tko vrijedi leti, tko ne vrijedi ne leti!". Doduše, drveni modeli do 300 metara visine još uvijek lete bez posade, ali nikad se ne zna kada ce koji od mladica u ocevoj garaži sastaviti letjelicu koja bi mogla primiti i maloga pilota na put oko kvarta.
- Kroz centar je prošlo 60 osnovaca koji svoju ljubav prema tehnici više ne mogu izražavati kroz redovnu nastavu u školama jer je program prednleta Tehnicka kultura u potpunosti izmijenjen. Prakticni dio je izbacen, a ako se nešto i radi, to se svodi na entuzijazam pojedinih profesora i ravnatelja škola. Mlade modelare u centru ucimo izradivati rakete, zrakoplove, brodove, autice, zmajeve... - kaže instruktor Egon Engelsberger, dodavši kako je centar otvoren za svu djecu, pocevši od prvog razreda osnovne škole.
Desetogodišnji Ivo Rogic i Dario Bartulovic (15), prije desetak dana svoje su letjelice predstavili na medunarodnom natjecanju raketnih modelara koje se održalo u slovenskom gradu Kamniku.
- Bilo je 50 natjecatelja, a najbolji rezultat sam ostvario sa raketoplanom, 13. mjesto — pohvalio se Ivo, pokazavši nam crveni raketo-plan, te nam objasnio osnovne razlike izmedu letjelica.
- Raketoplanu nakon lansiranja mora ispasti motor, a raketi ne smije. Traka i padobran usporavaju padanje, a
što let duže traje suci daju više bodova. Najgore je kad se padobran uopce ne otvori jer onda ispaljivanje ništa ne vridi — kazao nam je Ivo dok je Lovre Batinic (10) upravo bojao jedan takav padobran.
- Padobran je obicna kesica sa 16 koncica obojana markerom da se bolje vidi u zraku. Na njega se stavi puder da se lakše otvori, ali. zna se dogodit da se loše složi pa se ne otvori— smije se Lovre, prisjetivši se dogadaja iz Sinja kada se Dariju nije otvorio padobran koji mu je upravo on slagao.
No, Dario se osim raketama bavi i automodelarstvom pa nam se pohvalio s novim fordom focusom u omjeru 1:10 s kojim planira, kad ga sastavi, dostici brzinu od 60 kilometara na sat.
- U ducanu se može kupiti cijeli ili u komadima, a cijene su od tisucu i pol do deset tisuca kuna. U njemu je ser-vo motor za lijevo i desno, a uskoro cu mu ugraditi servo za naprijed-natrag prija-mnik i akumulator — kaže Dario koji svoga focusa priprema za medunarodno natjecanje automodelara koje ce se održati u prosincu na splitskom Zvoncacu..
Tomislav Jelavic( 10) nam se pohvalio kako za izradu jednog aviona klizaca njemu treba samo 20 do 25 minuta.
- Uzme se šperploca, izmjeri i skalpelom odreže. Sa OHO ljepilom se pricvrsti i avion je spreman za let — pojasnio je Tomislav, dok je Teo Kalebic (9) iz Krila Jesenice dodao kako nije rijec o šperploci-vec "specijalnom drvu za makete", ali rasprava je vrlo brzo završena jer je po Tea stigao otac koji ga cetiri puta tjedno iz Krila automobilom vozi do Centra za modelarstvo. Ako Teo može putovati iz Krila zašto ne bi i ostali iz Splita?
preuzeto iz dnevne novine Slobodna Dalmacija,
autor: GORDAN. JELAV1C
snimio: JOŠKO PONOŠ