X
GO

Više od 300 učenika OŠ Mejaši sudjelovalo u "Tehnifestu 2024."!

  • 21 studenog 2024
  • Autor: Zoran
  • Broj pregleda: 216
Više od 300 učenika OŠ Mejaši sudjelovalo u "Tehnifestu 2024."!

U suradnji s udrugama članicama, Hrvatskom zajednicom tehničke kulture i splitskom Osnovnom školom Mejaši, Zajednica tehničke kulture grada Splita je organizirala i uspješno provela Festival tehničke kulture „Tehnifest 2024.“. Na ovogodišnjem Festivalu, održanom 19. i 20. studenog, ukupno 12 radionica tehničkih aktivnosti je privuklo pozornost više od 300 učenika OŠ Mejaši, škole domaćina Festivala.

U sklopu manifestacije su održane sljedeće radionice: modelarstvo i elektrotehnika, raketno modelarstvo, osnove robotike i mehanike, modeliranje 3D olovkama, elektronika, programiranje, te Arduino radionica. Pored toga, na samom kraju Festivala je za učenike održano i predavanje iz astronomije.
Na dvjema radionicama modelarstva i elektrotehnike, učenici su izrađivali svjetiljke u obliku sove. Djeca su na konstrukcije od šperploče spajali elektroničke dijelove, primjenjujući pri tom vještine lijepljenja, brušenja i lemljenja. Radionice je vodio Zvonimir Lapov-Padovan, voditelj radionica u Hrvatskoj zajednici tehničke kulture.

Radionice raketnog modelarstva je vodio Martin Olujić, predsjednik Zajednice tehničke kulture grada Splita i član Društva pedagoga tehničke kulture Split. U toj dvodjelnoj radionici, učenici su usvojili tehniku izrade letnih modela raketa, te su po završetku radionice imali vlastitu, kompletno opremljenu raketu sa svim potrebnim dijelovima za pravilno funkcioniranje.

Lapov-Padovan je vodio i radionicu osnova robotike i mehanike, kojoj je cilj bio polaznicima demonstrirati i objasniti princip rada različitih robota i mehatroničkih tvorevina. Korišteni su roboti sastavljeni od LEGO Robot Inventora. Osim pametne kocke i motora, ti roboti koriste ultrazvučni senzor i senzor boja. Polaznici su usto samostalno programirali mehanički spirograf kako bi njime načinili različite uzorke rozeta. Prezentirana je i Teslina zavojnica, Kolumbovo jaje, Steerlingov i Medicinov motor, Newtonovo njihalo i drugo.

U radionicama modeliranja 3D olovkama, učenici nižih razreda su na temelju 2D predložaka vješto izrađivali 3D modele naočala, klupe, leptira, pande, gitare i sl. Radionice je vodila Lucija Andrea Skočić, stručna suradnica ZTK grada Splita, sve uz asistenciju Ante Milića, nastavnika tehničke kulture iz dviju solinskih osnovnih škola i predsjednika udruge Meštri o' tehnike.

Miroslav Dujmović (KMT Elektrotehničar, Elektrotehnička škola Split) je održao radionicu elektronike, u kojoj su učenici usvojili znanja o elementima strujnoga kruga: otpornicima, kondenzatorima, zavojnicama, diodama, tranzistorima itd. Oni su se upoznali i s tehnologijom izrade tiskanih pločica, senzorima i dr., te su simulirali električne sheme na računalu i spajali ih na didaktičkoj opremi.

Radionicu blokovskog programiranja je vodila Josipa Šimunović (KMT Elektrotehničar, Elektrotehnička škola Split), a cilj je bio na zabavan i interaktivan način upoznati učenike s osnovama programiranja. Kroz radionicu, djeca su naučila kako koristiti vizualne blokove za kodiranje, te su korak po korak kreirala vlastitu funkcionalnu igricu. Radionica je prošla u veselom i motivirajućem okruženju, a učenici su pokazali veliki interes i kreativnost u stvaranju svojih igara. Kroz ovaj projekt, cilj je bio ne samo naučiti osnove programiranja, već i potaknuti djecu na razvoj logičkog razmišljanja i rješavanje problema.

Arduino radionicu za učenike 7. i 8. razreda je vodio Ante Vlah (KMT Elektrotehničar, Elektrotehnička škola Split). U toj su radionici polaznici dobili priliku upoznati se s osnovama mikroračunalne platforme Arduino, njenog razvojnog sučelja i raznih oblika u kojima dolaze Arduino pločice. Đaci su saznali kako mogu spojiti svoje projekte na računalo, instalirati razvojno sučelje i programirati u njemu kako bi oživjeli svoj projekt. Pritom su koristili elemente poput LED, tipkala, potenciometara, servo motora i ostalih modula koji se mogu primijeniti u kombinaciji s Arduino pločicama. U programskom dijelu su se upoznali s pravilima pisanja sketcheva u Arduinu koji je temeljen na programskom jeziku C, te se okušali u izradi nekolicine kratkih programa.

U sklopu programa iz astronomije, astronom-animator Zvjezdanog sela Mosor Zoran Knez je za učenike održao kratko predavanje o Sunčevom sustavu. Osim s nekim općenitostima vezanima uz tu svemirsku pojavu, upoznao ih je i sa značajem kojega danas u istraživanju Sunčevog sustava imaju međuplanetne svemirske letjelice. Nažalost, zbog nevremena nije bilo moguće provesti i planirano promatranje planeta Saturna teleskopom.

Cilj "Tehnifesta 2024." je ovim i ostvaren: zahvaljujući organizatorima, domaćinima i mentorima, te svim sudionicima Festivala, tehničke aktivnosti i tehnička kultura su popularizirane među velikim brojem učenika. Đaci su na ovaj način potaknuti da se uključe u neke od brojnih tehničkih aktivnosti koje provode Zajednica tehničke kulture grada Splita i njene udruge članice, kako radi kvalitetnog provođenja slobodnog vremena, tako i radi dodatnog obrazovanja.

Ispiši
Kategorije: Novosti, Događanja
Tagovi:

Ime:
Email:
Predmet:
Poruka:
x