Video galerija

19. listopada 2009.

SUSRET ROBOTIČARA U CENTRU TEHNIČKE KULTURE ZVJEZDANO SELO MOSOR II

Dvodnevna radionica iz robotike i naprednih tehnologija održana je tijekom proteklog vikenda na splitskom Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje te na Zvjezdanom selu na Mosoru. Susret je označio početak ovogodišnje Lige kumpanija, projekta kojeg financira Ministarstvo znanosti, tehnologije i sporta, a iniciralo ga je Hrvatsko interdisciplinarno društvo zajedno sa Udrugom za robotiku iz Splita.

- Projekt ima za cilj promovirati robotiku i nove tehnologije u sustav srednjoškolskog. Standardizirani sustav obrazovanja najčešće, ni uz najbolju volju i entuzijazam nastavnika i ravnatelja, ne može izići u susret razvijanju takvih vještina jer - sredstava uvijek nedostaje, a nove tehnologije stalno dolaze, rekla nam je voditeljica i koordinator ovog susreta, prof.dr. sc. Mirjana Bonković.

Susret su podržale još i Udruge za biomehaniku i automatiku, Zajednica za tehničku kulturu grada Splita i Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), te su svi zajedničkim naporima osigurali zanimljivo dvodnevno druženje učenicima iz srednjih škola iz Gračaca, Zadra, Splita, Metkovića, Trogira i Blata na Korčuli. Susret je počeo na FESB-u gdje je predavanje na temu inteligentnih sustava održao prof.dr. Darko Stipaničev.

Cijelo se društvo uputilo zatim na Mosor, do Zvjezdanog sela, gdje su im vrijeme do ručka kratili mladi znanstvenici sa FESB-a Ivo Stančić, Josip Musić i Tea Marasović, svatko sa svojom pričom koja popularizira robotiku i nove tehnologije.

Robotić Bot

Da u poslu nije važan samo mukotrpan rad nego i način na koji se znanje predstavlja, mladim je robotičarima pokazala Maja Marasović, studentica zadnje godine diplomskog studija kemije, ovogodišnja pobjednica međunarodnog FameLab natjecanja, na kojem jednu zaokruženu znanstvenu temu treba predstaviti u samo četiri minute.

Intelli Bot – tako se zove robot sa kojim su se družili i Java-programski jezik kojim su ga programirali bili su jedino u što su gledali do noći. Nakon svega, na pitanje je li mu bilo naporno, Marko Kožul, učenik 3. razreda tehničke škole u Zadru, odgovorio je “mislio sam da će biti dosadnije, ali vrijeme je prošlo za čas. Učili smo Javu i kako se koristi za programiranje.“

Denis Zahirović, učenik I razreda Tehničke škole u Gračacu kaže da su voditelji bili vješti pa mu nije bilo teško igrati se 5 sati sa robotom. Voditelji su bili strudenti strojarstva Jakov Bartulović iz Splita, Nikola Hranj iz Zagreba i Marija Ivanović iz Rijeke. Jedino Domagoj Antić, učenik četvrtog razreda iz Splita nije bio baš oduševljen tempom, on se, kaže, unio u predavanja prije radionice, a naročito mu se svidjelo ono o inercijskim senzorima koji su, po njegovom mišljenju korisni i daju se dobro iskoristiti.

Bilo ih je još nekoliko koji su gunđali na programiranje, ali dodali su iskreno da im se čini da su tijekom radionice naučili više nego tijekom niza mjeseci u školi. Na pitanje bi li ponovili iskustvo, svi odgovaraju potvrdno. Osim učenika, koji su glavni junaci ove priče, kapu treba skinuti afirmativnosti i brizi njihovih mentora: profesorima Anti Žuveli i Denisu Pruscu koji su učenike doveli, bili uz njih na radionici i svim predavanjima, koja uključuju i ono Zorana Kneza o teleskopu Hubble, održanom do kasno u noć. Na žalost, prognostičari su ispravno predvidjeli kišu i oblake, pa od zvijezda nije bilo ništa.

(izvor: Slobodna Dalmacija)

ZTK županije splitsko-dalmatinske

adresa: Varaždinska 53. 21000 Split
gsm: 091/619-7303
e-mail: ztksdz@gmail.com
predsjednik: Ivica Pivačić, dipl. ing.
 

ZTK grada Splita

adresa: Varaždinska 53. 21000 Split
tel.: 021/569-878
fax: 021/543-477
e-mail: ztk@ztk-split.hr
predsjednik: Martin Olujić 
tajnik: Tomislav Nikolić

Kontaktirajte nas