Video galerija

13. kolovoza 2007.

Promatranje meteorske kiše „Perzeidi“

10. - 13.08.2007. na Zvjezdanom selu Mosor

Promatranje meteorske kiše „Perzeidi“

U periodu 10. do 13. 08. na Zvjezdanom selu Mosor organizirano je promatranje meteorske kiše „Perzeidi“.
Period aktivnosti ove meteorske kiše je od 17.07 do 24.08, a mi smo pratili maksimum aktivnosti, u noci 12/13. 08. U nocima 10/11 i 11/12.08 nepovoljne vremenske prilike su nas omele u cjelonocnom promatranju i bilježenju meteora, ali bilo je dovoljno vedrih razdoblja da naši ucenici koji po prvi puta promatraju izvježbaju bilježenje meteora. Tako smo se pripremili za ucinkovito promatranje u noci maksimuma 12/13.08: u razdoblju od 22 sata do 03 ujutro, kada su promatranje prekinuli oblaci, zabilježeno je preko 187 meteora i 9 bolida.

U noci maksimuma „perzeida“ zvjezdarnica je bila otvorena za javnost, tako da je osim clanova ZSM-a koji su bilježili meteore u svrhu daljnje obrade podataka, na terasi zvjezdarnice bilo i 40-ak gradana, koji su uživali u neobaveznom promatranju nebeskih krijesnica uz mala predavanja naših clanova iz podrucja meteorske analitike i astrognozije.

Meteori su sitne cestice meduplanetarnog materijala koje se u svom kruženju oko Sunca sudare sa Zemljom. Zbog velike brzine kojom se krecu, prilikom ulaska u zemljinu atmosferu užare se i sagore u kratkotrajnom bljesku. Taj bljesak promatrac sa zemljine površine vidi kao zvijezdu padalicu.

Najveci broj meteora potjece od kometa. Komet je nekoliko kilometara velika gromada koja se sastoji od smrznutih plinova i prašine. Kad se komet približi Suncu zamrznuti plinovi pocinju isparavati sa njegove površine. Oni tada napuštaju površinu jezgre i vrlo brzo stvore veliki rep. Sam plinoviti rep vrlo brzo se raspline u meduzvjezdanom prostoru ali cestice kometne prašine dugo ostaju u blizini staze kometa obilazeci oko Sunca po njoj.
Dogodi li se da Zemlja na svom putu oko Sunca presijece stazu nekog kometa ili prode vrlo blizu nje, ude ona u oblak kometne prašine zaostao nakon zadnjeg dolaska tog kometa. Tada dolazi do sudaranja tih cestica i Zemljine atmosfere. Kako su brzine sa kojima se ove cestice gibaju prema Zemlji velike one kod ulaska u zemljinu atmosferu sagore ostavljajuci pri tom svijetli trag na nebu. I tako nastaju nebeske krijesnice!
Najviše krijesnica opažamo tako na dan kad Zemlja prolazi blizu staze nekog kometa.

Meteorski pljusak „Perzeidi“ nastao je od kometa Swift – Tuttle.

 

ZTK županije splitsko-dalmatinske

adresa: Varaždinska 53. 21000 Split
gsm: 091/619-7303
e-mail: ztksdz@gmail.com
predsjednik: Ivica Pivačić, dipl. ing.
 

ZTK grada Splita

adresa: Varaždinska 53. 21000 Split
tel.: 021/569-878
fax: 021/543-477
e-mail: ztk@ztk-split.hr
predsjednik: Martin Olujić 
tajnik: Tomislav Nikolić

Kontaktirajte nas