Video galerija

17. prosinca 2012.

‘Dalmatinski inovatori Tesla’: Ko misli, i u zahodu smisli! S.D. 11.12.2012.

Ivica Pivačić i Nenad Popović pokraj plakata s higijenskim papučama
Članovi poznate udruge “Dalmatinski inovatori Tesla” pobrali su na sajmu inovacija  “INOVA 2012.” rekordan broj medalja. Uz izumitelje iz cijele zemlje i inozemstva: BiH, Slovenije, Rusije, Rumunjske, Irana, Tajvana, Koreje i Malezije, osvojili su čak tri zlatne medalje - jednu za inovativnu računalnu aplikaciju “program prehrane 2.0” Vesne Bosanac i Igora Gašparovića, drugu za izum pod nazivom “higijenske papuče” Ivice Pivačića i Nenada Popovića, te treću za “sidro s pomičnim krakovima” Nenada Gospodnetića. Srebro je zaslužilo četvero dalmatinskih inovatora, a broncu troje.

Ne zapinje sidro

Nenad Gospodnetić, strastveni ribolovac, svojim je izumima, kaže, prvo htio olakšati život sebi, a potom i svima koji vole baciti udicu. Njegova prošlogodišnja inovacija - svijetleća panula za ulov lignji već se godinu dana prodaje u specijaliziranim trgovinama po cijeni od 60 kuna. I za najnoviji Gospodnetićev izum - sidro s pomičnim krakovima već vlada golem interes. 

- Svako sidro koje sam imao uvijek mi je bilo nekako komplicirano za baratanje i smetalo mi je na brodu, pogotovo malom. Došao sam tako na ideju da napravim sidro koje bi se moglo sklopiti i rasklopiti, uz pomoć jednog federa. Kad se sklopi, takvo sidro postaje, naime, plošno, ne zauzima puno mjesta i nitko se o njega ne može spotaknuti - kaže Gospodnetić, koji nema samo u glavi, već i u rukama, pa svoje ideje sam i materijalizira. Sidro od nehrđajućeg kroma u nekoliko dimenzija već prodaje preko interneta po cijeni od 250 kuna.

Papuče za goste

Kad vam dođu gosti, umjesto da ih molite da skinu cipele, ponudite im jednostavno - higijenske papuče. Obuća u kojoj su došli može im ostati na nogama jer će se papuče oblikovati po njoj uz pomoć elastičnih držača. 

- One mogu poslužiti umjesto klasičnih papuča, ali se isto tako mogu koristiti i u dječjim igraonicama ili vrtićima, a pogotovo u bolnicama gdje se na noge navlače jednokratne vrećice. Naš bi izum, dakle, izbacio iz upotrebe te “inkriminirane papuče” od PVC-a. Higijenske papuče bile bi za višekratnu upotrebu, što ih čini ekološki prihvatljivima. Izrada bi bila u nekoliko dimenzija - XS, S, M, L, XL i XXL , a kao materijal bi se, prema našoj zamisli, koristila pjenasta guma - kažu Nenad Popović i Ivica Pivačić.

Siti i nikad debeli

Kako postići idealnu tjelesnu težinu, a uživati u hrani uz kreiranje vlastitog jelovnika? Odgovor na to pitanje nudi nutricionistkinja Vesna Bosanac koja je u suradnji s Igorom Gašparovićem kreirala inovativnu računalnu aplikaciju uz pomoć koje se može izračunati indeks tjelesne mase, kao i energetske potrošnje pri obavljanju različitih tjelesnih aktivnosti. Na temelju toga se kreira jelovnik koji se može sastojati od svih namirnica, ali u preporučenim dozama nutricionista. 

- Korisnicima je na raspolaganju izbor od 400 jela i jednako toliko tjelesnih aktivnosti koje odabiru sukladno svojim sklonostima. Iako se radi o redukcijskoj dijeti, težište je na uravnoteženosti, odnosno educiranju o zdravoj prehrani za cijeli život - objašnjava Bosanac, čija je zlatna web-aplikacija već u postupku zaštite.

Mudantine za neplivače

Iako još nije napravio prototip svoje inovacije, Igor Bešić već ju je iskušao, i to na trogodišnjem sinu. - Mali je, ustvari, proplivao s tom mojom improvizacijom. Izdušile su mu rukavice i nije htio ići u more, pa sam mu ih umetnuo na vrh kupaćih gaćica. To ga je, uz zamahivanje rukama, držalo na površini poput koluta, a bio je potpuno nesputan - kaže Bešić, friški član “Dalmita” kojemu je ovo prva inovacija. Zračni pojas (koji bi se radio od tekstila s gumom op.a.) čini sastavni dio kupaćih hlačica, pa neplivač ne može ispasti iz njega. Pravilnim odabirom broja hlačica osigurano je težište neplivača ispod zračnog pojasa, što onemogućava njegovo okretanje - noge gore, glava dolje...

Mišalica za WC

“Srebrni” inovator Frano Perica mislio je, očito, na neugodne kućanske poslove kad se dosjetio izuma koji omogućuje postavljanje sredstva za ispiranje bez zavlačenja ruke u zahodsku školjku. Njegova je ideja da se voda izmiješa s različitim preparatima (osvježivačima, sredstvima protiv kamenca i slično) prije dovoda u WC školjku, i to tako što će miješalica biti smještena u proširenom dijelu dovodne cijevi koja ide iz vodokotlića. Potrošena sredstva lako je zamijeniti novima - samo se skine poklopac na vrhu miješalice...

Uskočka pogača

Filozofija Deane Miletić “jedi malo, a jedi kripno” pretočena je u prehrambene proizvode njezina obiteljsko-poljoprivrednog gospodarstva koji su već zaštićeni patentom. Receptura za “uskočku pogaču”, “klišku štrucu”, “kripno-slatko”... ostat će tako pohranjena u ladicama Deanina domaćinstva. Zdrava hrana iz Klisa predstavlja samostalni međuobrok ili dio kombiniranog obroka koji ne sadrži aditive i konzervanse, a zadržava sva nutritivna i organoleprička svojstva do 45 dana, uz čuvanje na sobnoj temperaturi. Za proizvode iz Klisa zainteresirali su se čak i gospodarstvenici iz Azerbajdžana koji su ih, kaže Deana, kušali na jednom sajmu zdrave hrane u Vodicama.

Stiskanje leptira

Ova je inovacija namijenjena ponajprije montažerima uređaja, antena i slično, koji muku muče s ručnim pritezanjem leptir matica i vijaka. Na radost njih, ali i ostalih meštara, Damir Vesanović izumio je ključ čija je šuplja unutrašnjost pogodna za navijanje i zatezanje matica na sve vijke, neovisno o njihovoj dužini. Neke specijalizirane tvrtke već su pokazale interes za ovu inovaciju, no Vesanović se nije htio hvaliti prije nego što bude imao “crno na bijelo”...

PIŠE LINDA PERIĆ
SNIMIO VOJKO BAŠIĆ / CROPIX

Kako do patenta

Onaj tko razmišlja o prijavi izuma, prvo treba napraviti pretragu patenata, odnosno vidjeti je li takvo što već izmišljeno da mu trud ne bi bio uzaludan 

Prijava patenta šalje se Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo (DZIV) 

Od datuma slanja prijave teče zaštita proizvoda 

U roku od godinu dana, odnosno do objave zahtjeva za patentiranjem, inovator mora odlučiti hoće li proizvod zaštititi samo u Hrvatskoj ili i u inozemstvu 

Postupak patentiranja može trajati do tri godine


Troškovi

5000 kuna, patent u Hrvatskoj

25.000 eura, zaštita na području Europske unije 3000 kuna, žig (ovisno o vrstama) 600 kuna, industrijski dizajn

ZTK županije splitsko-dalmatinske

adresa: Varaždinska 53. 21000 Split
gsm: 091/619-7303
e-mail: ztksdz@gmail.com
predsjednik: Ivica Pivačić, dipl. ing.
 

ZTK grada Splita

adresa: Varaždinska 53. 21000 Split
tel.: 021/569-878
fax: 021/543-477
e-mail: ztk@ztk-split.hr
predsjednik: Martin Olujić 
tajnik: Tomislav Nikolić

Kontaktirajte nas