Bura na makarskom području fijuče više od 200 kilometara na sat, a oni su baš usred najgoreg kovitlaca, jedva se držeći za tlo, no bez obzira na sve žele biti dio te rijetke i ekstremne meteorološke pojave, a svoje avanture nazivaju chase.
Oni koji s jednakim guštom idu u chase, prema orkanskim udarima bure, juga, bljeskovima munja ili snježnoj mećavi članovi su Udruge “Crometeo”, neprofitne udruge ljubitelja meteorologije čije se vremenske prognoze sve više cijene i traže.
Upravo ove, 2013. godine Udruga obilježava desetljeće otkad su se prvi ljubitelji meteorologije odlučili udružiti kako bi razmjenjivali znanja, iskustva i, naravno, vremenske prognoze. Među onima koji su gotovo u svakom lovu na munje, buru, oluju... jest Rade Popadić koji se prisjeća početaka Udruge te 2003. godine.
- U nedostatku domaćeg foruma priključio sam se nekolicini stranih, među kojima sam posebno aktivan bio na BBC-jevu meteorološkom forumu gdje su tamošnji ljubitelji meteorologije uživali čitajući moje izvještaje o (ne)vremenu u Hrvatskoj, posebno Dalmaciji. Sve je bilo lijepo, no jako mi je nedostajalo da o istim temama mogu razgovarati s ljudima iz Hrvatske. A onda, krajem 2003. godine, iznenađenje! Dogodila se jedna pomalo čudna priča koja bi se mogla svrstati u rubriku “vjerovali ili ne”. Na svoju e-mail adresu primio sam jednu nepotpisanu poruku. Naime, javio mi se čovjek koji se predstavio kao veliki ljubitelj meteorologije iz Splita. Rekao je da je pratio moje radove i da mi savjetuje da sam otvorim meteorološki forum. Otada je zapravo počeo život Udruge “Crometeo” čiji članovi s posebnim zadovoljstvom predviđaju vrijeme, ali se i pripremaju za ekstremna zbivanja - kaže Popadić.
|
- Naša fasciniranost vremenom i vremenskim pojavama kod nekih ljudi može naići na nerazumijevanje i može se pogrešno zaključiti kao odsutnost suosjećanja s naše strane. Upravo obrnuto, proučavanjem i praćenjem ovih fenomena može se stvoriti baza podataka koja će pomoći boljem razumijevanju opasnih meteoroloških pojava što pridonosi unapređenju mogućnosti njihova pravodobnijeg i točnijeg predviđanja. Točna i pravodobna vremenska prognoza može spriječiti neke materijalne štete, pa i gubitak ljudskih života, ako se korisnici drže njihova sadržaja, osobito kad se predviđa opasno vrijeme - naglašava Popadić.
Sve je više onih koji ih razumiju i uvažavaju, a ove godine Udruga “Crometeo” postala je i dio velike Zajednice tehničke kulture grada Splita na čemu posebno zahvaljuju gospođi Maji Novaković. Nažalost, ni nakon 10 godina ova vrijedna udruga nije dobila prostorije u Splitu, usprkos brojnim dopisima, pa se nadaju da će se i to promijeniti.
No, Popadić svakako želi istaknuti još nešto: “Posebno moramo zahvaliti Slobodnoj Dalmaciji koja našoj udruzi poklanja veliku pozornost jer tekstovima u vašem listu dobili smo još više poklonika i članova.”
Još jedan od članova “Crometea” koji danima prije prati zbivanja na nebu i priprema se za chase jest i Kaštelanin Joško Markov:
- S timom “Crometeo” bio sam na nebrojenim “chaseovima”, a da bih čitateljima približio kako to izgleda u stvarnosti, opisat ću legendarni “bura chase” 6. siječnja 2012. godine u Makarskoj. Krenuli smo s opremom, to znači fotoaparatima, kamerama, laptopima... u Makarsku, te se navečer pješice uputili do kipa svetog Petra. More je provrelo, silina udara bacala nas je s nogu, tako da smo se čvrsto držali za metalnu ogradu koja je postavljena uz šetnicu. Vjetar je digao morsku prašinu, ali i kamenje tako da je vidljivost bila gotovo nikakva. Fotografirati u ovakvim uvjetima gotovo je nemoguće, no uz iskustvo uspjeli smo snimiti priličan broj fotografija. Usput recimo, bura je puhala brzinom od 205 kilometara na sat, pa je čak i anemometar, odnosno uređaj za mjerenje smjera i brzine vjetra popustio pod naletom vjetra - priča Markov.
Na kraju Markov ističe kako voljeti vremenske (ne)prilike znači poštovati snagu i moć prirode koja nas tako često podsjeća i opominje da su ekosustav kao i klima u kojoj živimo vrlo ranjivi i da ih očuvamo koliko je to moguće i za generacije koje dolaze.
A gdje god je meteorološki za život opasna situacija, tu je i Zvonimir Barišin, kolega fotoreporter Cropixa i jedan od fotografa članova “Crometea”. Upravo zahvaljujući njemu naš list ne treba brinuti za aktualne fotografije iz središta zbivanja. Bilo je tako za starašnog snježnog nevremena kada je Zvone bez naloga urednika i dogovora krenuo put snježne vijavice u Zagori kako bi prvi imao fantastične snimke bijelog Dugopolja, Klisa...
– Nema tu objašnjenja, to je ljubav prema meteorologiji i fotografiji, to je nešto što se ne može odglumiti jer to ili imaš ili nemaš. Kad čujem da će nevrijeme, ne mogu dočekati trenutak za odlazak na teren – iskreno će Barišin koji s jednakim guštom snima munje nad rodnim Kaštelima, ali i buru na sjevernom Jadranu.
Zato nije čudno što je njegove fotografije objavio i britanski “Daily Mail”, a osim Barišina u redovima “Crometea” uvijek spremni s fotoparatom su i Aleksandar Gospić, Daniel Pavlinović, Boris Bašić ili Boris Kačan.
- Za razliku od uobičajenih motiva, snimiti dobru meteorološku
fotografiju često znači izgubiti sate i sate, čak i dane, čekajući pravi trenutak i kadar. Najatraktivinije fotografije nastaju u najekstremnijim vremenskim prilikama, a to znači da su tada uvjeti za fotografiranje jako loši. Puše jak i orkanski vjetar, pada jaka kiša,
snijeg ili tuča, pijavica vam se pribiližava... – prepričava dojmove Barišin.
Koliko su fotografije članova Udruge cijenjene od struke najbolje potvrđuje velika izložba “Crometea” 2007. godine u Fotoklubu “Split” zbog čega su posebno zahvalni Feđi Klariću.
Uslijedile su još dvije izložbe, a čast da otvore fotografsku
novu godinu u istom prostoru u središtu Splita imali su članovi Udruge “Crometeo” fantastičnom izložbom meteoroloških kontrasta. I zapamtite, to je samo dio onoga što su vrijedni članovi “Crometea” zabilježili na svojim “chase” avanturama. Dok mi spavamo, oni love buru, munje, jugo, snježnu mećavu, a mi zahvaljujući njima uživamo u savršenim, gotovo nestvarnim fotozapisima podivljale prirode.